Wody Polskie naliczały zawyżone kwoty podatku dennego – przyznał w wywiadzie w Telewizji WP Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Minister zachęca tych przedsiębiorców, którzy otrzymali zawyżone stawki podatku, do składania odwołań.

W programie „Money. To się liczy” minister Gróbarczyk przyznał, że Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie naliczało przedsiębiorcom zbyt wysokie stawki opłaty dennej, a wyliczone stawki  nazwał pomyłką. Jednocześnie zaapelował do przedsiębiorców, którzy otrzymali zawyżone opłaty o wnoszenie do Wód Polskich odwołań.

Z czego wynikała owa pomyłka? Jak przyznaje minister Gróbarczyk błąd polegał na tym, że zapisy w ustawie odbiegają od wypracowanego przez stronę społeczną kompromisu w sprawie opłat (więcej o tej sprawie tutaj). Minister zapowiedział nowelizację ustawy, w której zmienione zostaną zapisy dotyczące stawek opłaty dennej.

Zachodzi więc dość istotne pytanie, czy odwołania dotyczące naliczenia przez Wody Polskie horrendalnych stawek podatku dennego, bez uprzedniej zmiany obowiązującego prawa, przyniosą pozytywny skutek i czy w ogóle można się spodziewać ze strony Wód Polskich pozytywnych odpowiedzi na odwołania dotyczące ustalenia stawek opłaty? Na odpowiedź na to pytanie będziemy musieli poczekać do czasu, aż poznamy pierwsze rozstrzygnięcia w tej sprawie.

Wywiad z ministrem Gróbarczykiem znajdziecie tutaj.