W ostatnich latach  żeglarstwo staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Nie tylko w wydaniu czysto sportowym (wyczynowym), ale również, a raczej przede wszystkim, w wydaniu rekreacyjnym. Z roku na rok na polskich akwenach zwiększa się liczba turystów spędzających wakacje na jachtach, z których zdecydowana większość to jachty czarterowane. Jeśli interesuje cię wynajem jachtów – Mazury wydają się idealnym miejscem na żeglarską przygodę.

Rekreacyjne żeglarstwo jachtowe przestało już być – jak to było jeszcze w poprzednim stuleciu – aktywnością stricte ekskluzywną. Stało się tak głównie ze względu na to, że dużo bardziej powszechny stał się czarter jachtów. Bo o ile własny jacht jest wciąż sporym luksusem, na który stać stosunkowo niewiele osób, to wynajem jachtów jest już usługą dostępną na kieszeń niemal każdego Polaka. Dla większości turystów wybierających letni wynajem jachtów Mazury są celem ich wakacyjnych wojaży.

Mazury są prawdziwym rajem dla wielbicieli wszelkich sportów wodnych i turystyki wodnej. Choć wielu starszych żeglarzy z rozrzewnieniem wspomina czasy z drugiej połowy XX wieku, gdy po mazurskich jeziorach pływała – w porównaniu z obecnymi czasami – garstka żeglarzy i na jeziorach było nie tylko luźniej, ale przede wszystkim spokojniej i bezpieczniej, to jednak widok tak wielu miłośników żeglarstwa z pewnością cieszy tych wszystkich, którzy od lat starają się zaszczepiać miłość do żeglarstwa kolejnym pokoleniom Polaków. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że polskie żeglarstwo śródlądowe przeżywa na początku XXI wieku rozkwit niespotykany nigdy wcześniej. Podobny rozkwit turystyki przeżywają również całe Mazury, także w swej „lądowej części”, które także stają się z roku na rok coraz chętniej odwiedzane przez urlopowiczów.

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to mezoregion obejmujący ponad półtora tysiąca kilometrów kwadratowych, z czego jeziora zajmują prawie pół tysiąca kilometrów kwadratowych. Dzięki kanałom łączącym ze sobą jeziora Krainy Wielkich Jezior Mazurskich możliwe jest pokonanie szlaku od Węgorzewa na północnych krańcach Warmii i Mazur po Ruciane Nidę i Pisz na południu Pojezierza Mazurskiego. Jeśli do długości szlaków żeglownych na mazurskich jeziorach dodamy wyjątkową w skali europejskiej faunę i florę na Mazurach oraz coraz lepszą infrastrukturę żeglarską, nie dziwi fakt, że coraz więcej osób decyduje się na spędzenie swoich wakacji właśnie na mazurskich jeziorach, głównie na wynajmowanych jachtach w którejś z licznych na mazurach firm oferujących czarter jachtów.