W tym tygodniu na Mazurach swoje święto będą mieli żeglarze niepełnosprawni. W dniach 21-23 w Giżycku na jeziorze Kisajno będą rywalizować w ramach XXII Mistrzostw Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością. Natomiast od 24 do 26 czerwca będzie miał miejsce XII Festiwal Sportów Wodnych Osób Niepełnosprawnych połączony z Memoriałem Eugeniusza Wilczyńskiego.

W ostatni tydzień roku szkolnego i pierwszy weekend wakacji na mazurskich jeziorach swoje święto będą mieli żeglarze niepełnosprawni. Najpierw odbędą się regaty żeglarzy niepełnosprawnych o Mistrzostwo Polski, a potem żeglarze niepełnosprawni uczestniczyć będą w Festiwalu Sportów Wodnych.

Już 21 czerwca (wtorek) w Giżycku na jeziorze Kisajno rozpoczną się regaty o Mistrzostwo Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością. Start do pierwszego wyścigu zaplanowany jest na godzinę 11. W ciągu trzech dni (do czwartku 23 czerwca) przewidziane jest rozegranie 7 -15 wyścigów. Zawodnicy rywalizować będą na jachtach dostarczonych przez organizatora regat. Dla najlepszych żeglarzy przewidziane są nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę Hornet oraz medale i dyplomy. Organizatorem Mistrzostw Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością jest Mazurska Szkoła Żeglarstwa przy współpracy Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych oraz Międzynarodowego Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej. Impreza jest współfinansowana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Natomiast od piątku do niedzieli (24-26 czerwca 2016) Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku stanie się miejscem XII Festiwalu Sportów Wodnych Osób Niepełnosprawnych. Na zakończenie festiwalu zaplanowane jest rozegranie regat żeglarskich w ramach Memoriału Eugeniusza Wilczyńskiego.

Festiwal Sportów Wodnych Osób Niepełnosprawnych to impreza integracyjna osób z niepełnosprawnością. W festiwalu uczestniczyć będzie kilkaset osób niepełnosprawnych z całej Polski. W programie festiwalu przez pierwsze dwa dni imprezy przewidziane są warsztaty żeglarskie. Do dyspozycji żeglarzy będzie sprzęt wodny różnego rodzaju: jachty kabinowe i otwarto-kabinowe, motorówki, kajaki, itp. W ramach imprezy odbędą się również zabawa szantowa, dyskoteka oraz konkursy z nagrodami.

Trzeciego dnia Festiwalu Sportów Wodnych Osób Niepełnosprawnych (26 czerwca – niedziela) w Giżycku na jeziorze Kisajno odbędzie się Memoriał Eugeniusza Wilczyńskiego, wieloletniego propagatora żeglarstwa niepełnosprawnych. Regaty żeglarzy niepełnosprawnych będą kulminacyjnym punktem tegorocznego festiwalu. Rozpoczęcie regat zaplanowane jest na godzinę 10.30.

Organizatorem Festiwalu Sportów Wodnych Osób Niepełnosprawnych jest Mazurska Szkoła Żeglarstwa przy współudziale Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych oraz Międzynarodowego Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku. Impreza jest dofinansowana jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Źródło: www.msz.org.pl, www.gizycko.pl