Podpisano umowę na realizację projektu „Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy Guzianka II i remontem śluzy Guzianka I”. Pierwszy etap prac, polegający na budowie śluzy Guzianka II, udrożnieniu szlaku wodnego na przesmyku jezior Mikołajskie – Tałty i przebudowie nabrzeża Jeziora Ryńskiego w Rynie, zostanie zakończony już za półtora roku.

Prace związane z budową śluzy Guzianka II, udrożnieniem szlaku na przesmyku jeziora Mikołajskiego i Tałty oraz przebudowie nadbrzeża jeziora Ryńskiego w Rynie potrwają do  30 czerwca 2020 roku, a ich koszt wyniesie prawie 26 i pół miliona złotych. Po zakończeniu tego etapu planowany jest kolejny – remont wysłużonej, mającej niemal 150 lat, śluzy Guzianka w Rucianem Nidzie.

Zobacz naszą ofertę czarteru: Czarter jachtów Mazury

Zobacz nasze wszystkie jachty czarterowe

Projekt „Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy Guzianka II i remontem śluzy Guzianka I” realizowany  jest w ramach współpracy i partnerstwa Wód Polskich, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, Gminy Mikołajki, Gminy Ryn, Gminy Ruciane-Nida, Gminy Pisz, Gminy Mikołajki, Miasta Giżycko oraz Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie. Celem projektu jest zwiększenie walorów turystycznych Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Całkowity koszt projektu, którego realizacja podzielona jest na trzy etapy,  wynosi około 180 milionów złotych, z czego dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020  wynosi ponad 154  miliony złotych.

Zbliżające się inwestycje na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich ucieszą niewątpliwie nie tylko mieszkańców Mazur, ale także tysiące żeglarzy spędzających na tym najważniejszym i najpiękniejszym szlaku żeglownym Mazur swoje urlopy. Dzięki inwestycjom bez wątpienia wzrośnie atrakcyjność oraz potencjał turystyczny tej części Mazur.

 

 


Źródło: https://warszawa.rzgw.gov.pl/wiadomosci/aktualnosci/podpisano-umowe-na-budowe-sluzy-guzianka-ii