Mazury to od dawna jeden z ulubionych wakacyjnych celów Polaków. Mazury to czyste powietrze, zieleń, lasy, malownicze krajobrazy, unikalna na skalę światową Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, ale również nowoczesne i coraz piękniejsze miasta z coraz lepszą infrastrukturą. Mazury latem kuszą nie tylko żeglarzy, ale również tych, którzy zamiast na wodzie – wolą wypoczywać na stałym lądzie.

Wynajem jachtów na Mazurach- coraz bardziej popularny

Z uwagi na unikalną Krainę Wielkich Jezior Mazurskich, zajmującą w sumie obszar 1732 kilometrów kwadratowych, z czego blisko 30 procent zajmują połączone kanałami jeziora, Mazury są wyśmienitym miejscem dla żeglarzy, których na miejscowych akwenach z roku na rok przybywa. I chociaż coraz większa liczba żeglarzy decyduje się na zakup własnych jachtów (których cena niejednokrotnie przewyższa cenę luksusowych samochodów), to cały czas króluje na Mazurach czarter jachtów. Wynajem jachtów na Mazurach pozwala cieszyć się żeglowaniem w takim samym stopniu jak w przypadku posiadania własnej łodzi żaglowej, ale w dużo bardziej przystępnej cenie [zobacz cennik czarteru jachtów]

Razem ze wzrostem liczby turystów przyjeżdżających mazurskie jeziora, rośnie też liczba mazurskich przystani z prawdziwego zdarzenia. Ekomarina Giżycko jest tego najlepszym przykładem, choć nie jedynym. Na Mazurach pojawia się coraz więcej mniejszych inwestycji, dzięki którym rośnie liczba przystani wodnych. „Gdzie ta keja?” pytają słowa jednej z najpopularniejszych szant. Śmiało można odpowiedzieć, że – na Mazurach – wszędzie. Żeglując po Wielkich Jeziorach Mazurskich co chwilę trafimy na miejsce, gdzie można bezpiecznie zacumować swój jacht.

Mazury cud natury

Nie wszyscy o tym pamiętają, ale w roku 2011 Wielkie Jeziora Mazurskie dotarły do ścisłego finału konkursu na Nowych 7 Cudów Świata (New7Wonders) w kategorii New7Wonders of Nature (7 Cudów Świata Natury). Jeziora Mazurskie znalazły się w finałowej „14” nie tylko jako jedyny region w Polsce, ale i w Europie. Wśród konkurentów Mazur były, między innymi, Amazonka, Morze Martwe, Wyspy Galapagos, Wielka Rafa Koralowa, Uluru, czy Wielki Kanion Kolorado. Dostanie się do ścisłego finału konkursu organizowanego przez fundację New7Wonders było wielkim sukcesem Mazur, ale również potwierdzeniem tego, o czym mieszkańcy Mazur i tysiące turystów odwiedzających ten region wiedzą od dawna: Mazury to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie!

Mazury – nie tylko czarter jachtów

Jeśli mówimy o Mazurach, to oczywiście na myśl przychodzi czarter jachtów (wynajem jachtów na Mazurach) i jachting. Jednak Mazury to nie tylko żeglarstwo. Mazury to doskonałe miejsce nie tylko dla żeglarzy, ale  także dla osób, które nie żeglują. Z każdym rokiem poprawia się na Mazurach infrastruktura turystyczna nie związana bezpośrednio z uprawieniem sportów wodnych. Rośnie liczba luksusowych hoteli, zdecydowanie zwiększa się również standard w licznych pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych. Poprawia się również dostępność komunikacyjna Mazur. W 2015 roku uruchomiono Port Lotniczy Olsztyn – Mazury w Szymanach koło Szczytna. Obecnie z tego lotniska realizowane są stałe kursy do Krakowa, Wrocławia i Berlina, a od listopada 2016 lotnisko połączy Warmię i Mazury z Londynem. Lotnisko przyjmuje również samoloty czarterowe.

Mazury - czy nad morzem - Wakacje 2016

Na Mazurach czy nad morzem? Gdzie spędzisz tegoroczne wakacje?

Nie dziwi więc fakt, że Mazury są coraz chętniej odwiedzane przez turystów nie tylko z Polski, ale również z całego świata. I patrząc na to, w jakim tempie rozwija się turystyczna infrastruktura w regionie można się spodziewać, że w kolejnych latach popularność Mazur wśród turystów będzie jeszcze większa. My zachęcamy wszystkich do spędzania swoich wakacji na Mazurach. Jeśli jeszcze wahacie się, gdzie spędzić tegoroczne wakacje, nad morzem, w górach czy na Mazurach – podpowiadamy: Oczywiście, że na Mazurach!

Źródła: www.world.new7wonders.com | www.wikipedia.org