Bardzo prawdopodobne, że od przyszłego roku na Warmii i Mazurach obowiązywać będą nowe przepisy dotyczące ruchu statków o napędzie mechanicznym. Nad wprowadzeniem nowego prawa już pracują urzędnicy wojewody warmińsko – mazurskiego.

Nowe przepisy dotyczące pływania na statkach o napędzie mechanicznym, czyli innymi słowy, dotyczące pływania na motorówkach i skuterach wodnych, docelowo mają zacząć obowiązywać już w przyszłym sezonie turystycznym na terenie jezior Warmii i Mazur. Spośród najważniejszych propozycji nowych przepisów, wymienić należy:

  • zakaz ruchu statków o napędzie mechanicznym w odległości mniejszej niż 100 metrów od granic kąpielisk, przystani, portów, wypożyczalni sprzętu pływającego, plaż oraz ośrodków rekreacyjno – wypoczynkowych;
  • zakaz ruchu statków o napędzie mechanicznym w odległości mniejszej niż 50 metrów od brzegów;
  • w strefach zakazu łodzie motorowe będą mogły poruszać się wyłącznie z prędkością sterowną,

Nowe prawo powinno zdecydowanie poprawić bezpieczeństwo nad jeziorami i na jeziorach Warmii i Mazur, a także poprawić jakość wypoczywających na Mazurach turystów. Nowe prawo powinno również przyczynić się do większego komfortu dla żeglarzy i dla turystów rekreacyjnie korzystających z czarteru jachtów.

Liczymy, że nowe prawo zostanie wprowadzone na Warmii i Mazurach już od roku 2017, a nowe przepisy będą rzeczywiście respektowane i egzekwowane i  nie staną się martwymi zapisami prawa.

Źródło: olsztyn.wm.pl