Od kilku lat obowiązują w Polsce bardziej liberalne przepisy dotyczące wymaganych uprawnień do żeglowania łodziami motorowymi, na mocy których możliwy jest czarter jachtów także przez osoby nie posiadające patentu.

Zgodnie z ustawą o żegludze śródlądowej możliwe jest żeglowanie na niektórych jachtach turystycznych (housebotach) bez posiadania uprawnień sternika jachtowego. Obowiązujące obecnie w Polsce prawo nie wymaga posiadania patentu sternika przy uprawieniu turystyki wodnej na jachtach motorowych o mocy silnika do 75kW i o długości kadłuba do 13m, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15km/h.


Zobacz jacht motorowy Nautika 830 MC czarter Mazury bez patentu: Czarter jachtów motorowych Mazury

 

W tej kategorii mieści się wiele popularnych na Mazurach jachtów czarterowych, które można bez przeszkód wynajmować i cieszyć się z wakacji na mazurskich jeziorach, nie przejmując się brakiem patentu. Jedynym warunkiem jest odbycie szkolenia z zakresu bezpieczeństwa na wodzie, a takie szkolenie możemy odbyć zazwyczaj bezpośrednio przed czarterem jachtu, w firmie czarterowej.

Art. 37 a. ustawy z dnia 21grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej:

3. Uprawianie turystyki wodnej na jachtach żaglowych o długości kadłuba powyżej 7,5m lub motorowych o mocy silnika powyżej 10kW wymaga posiadania dokumentu kwalifikacyjnego wydanego przez właściwy polski związek sportowy.

4. Nie wymaga posiadania dokumentu kwalifikacyjnego uprawianie turystyki wodnej na jachtach motorowych o mocy silnika do 75kW i o długości kadłuba do 13m, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15km/h. W przypadku jachtów przeznaczonych do najmu, uprawianie turystyki wodnej wymaga odbycia przez prowadzącego jacht szkolenia z zakresu bezpieczeństwa na wodzie. Wymóg ten nie dotyczy osób posiadających kwalifikacje z zakresu żeglugi morskiej lub śródlądowej (…).

Czarter jachtów Mazury bez patentu – Nautika 830 MC

Nautika 830 MC to jeden z najpopularniejszych jachtów motorowych na Mazurach. Jacht ten bez przeszkód można wynająć na Mazurach bez obowiązku legitymowania się patentem sternika jachtowego. Nautika 830 MC to wygodny i komfortowy jacht motorowy typu spacerowego, nazywany również houseboatem. Nautika 830 MC to jacht dla maksymalnie 6 osób. Jacht wyposażony jest w mocny silnik 50 KM, ster strumieniowy, windę kotwiczną, solary słoneczne, posiada dwie zamykane kabiny, ogrzewanie, lodówkę, telewizor, prysznic z ciepłą wodą, materace na pokładzie i w kokpicie oraz wiele innych udogodnień dających możliwość spędzenia wakacji na Mazurach w komforcie niemal hotelowym.

Więcej informacji o jachcie Nautika 830 MC znajdziesz tutaj.