Giżycko jest jednym z największych mazurskich miast z liczbą stałych mieszkańców bliską 30.000, leżącym w centralnej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Z racji swojego położenia, znaczenia dla turystyki całego regionu oraz liczby mieszkańców Giżycko jest często nazywane nieoficjalną stolicą Mazur. Poniżej przedstawiamy siedem – naszym zdaniem – największych atrakcji Giżycka.

Giżycko to niemal 30-tysięczne miasto w centrum Pojezierza Mazurskiego. Jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych Mazur, stolicą żeglarstwa, jednym z głównych portów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Co Giżycko ma do zaoferowania odwiedzającym turystom?  Jeziora, porty i przystanie, czarter jachtów, ale również zabytki architektury i kultury. Atrakcje turystyczne Giżycko? Oto nasza lista 7 największych atrakcji turystycznych Giżycka!

Atrakcje turystyczne Giżycko – lista 7 największych atrakcji Giżycka

  1. Jeziora – Giżycko leży pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin – na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Giżyckie jeziora posiadają dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną i sportową z plażami, licznymi przystaniami, ośrodkami sportów wodnych czy ośrodkami wypoczynkowymi. Giżycko wbite pomiędzy potężne jeziora – ma swój niewątpliwy urok i klimat, które tworzy właśnie niezwykłe położenie miasta.
  2. Wynajem jachtów – czarter jachtów to jedna z atrakcji Giżycka. Obecnie czarter jachtów jest dostępny niemal na każdą kieszeń i dla każdego, a liczba czarterowanych w Giżycku jednostek z roku na rok przybywa. W wielu firmach czarterowych w Giżycku i na Mazurach odpowiedni dla siebie jacht znajdą zarówno doświadczeni żeglarze, jak również żeglarze bardziej początkujący, żeglujący z mniejszą lub większą załogą. Wiele firm czarterowych oferuje również czarter jachtów wraz z usługami doświadczonego sternika jachtowego. Wszystko to sprawia, że czarter jachtów i żeglowanie po Mazurach stają się coraz popularniejsze.
  3. Twierdza Boyen (Feste Boyen) – twierdza zbudowana na planie gwiazdy, zlokalizowana w zachodniej części Giżycka. Położona jest w przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno, ważnym strategicznie miejscu umocnień chroniących wschodnie granice Prus Wschodnich. O ogromie fortyfikacji i jej wadze dla obronności państwa pruskiego może świadczyć choćby to, że załoga twierdzy mogła liczyć aż 3000 żołnierzy. Pomysłodawcą budowy twierdzy był gen. von Boyen (od którego pochodzi nazwa) i gen. von Grolmann. Twierdza budowana była w latach 1844 – 1856.
  4. Most obrotowy na Kanale Łuczańskim (Giżyckim) – zabytkowy most z XIX w. – jedyny tego typu most w Polsce i jeden z kilku w Europie. Most obrotowy otwierany jest dla jachtów kilka razy w ciągu dnia. Most otwierany jest ręcznie przez jednego operatora, a operacja otwierania mostu zajmuje około 5 minut.
  5. Ekomarina Giżycko – największy i najnowocześniejszy, zmodernizowany w ostatnich latach port na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Ekomarina Giżycko może jednocześnie przyjąć 138 jachtów, posiada też nowoczesną infrastrukturę techniczno – sanitarną i bazę gastronomiczną. Wraz z przyległą giżycką plażą miejską, Ekomarina tworzy bazę dla wielu imprez turystycznych w czasie letnich wakacji (m.in. Orange Kino Letnie, koncerty, dyskoteki, imprezy tematyczne).
  6. Kanał Łuczański (Giżycki) – największy giżycki kanał łączy ze sobą jeziora Niegocin i Kisajno, zlokalizowany w zachodniej części Giżycka. Kanał Giżycki powstawał w latach 1765 – 1772, ma długość 2130 metrów i głębokość 1,9 metra.

    Kanał Giżycki (Łuczański)

    Atrakcje turystyczne Giżycko – Kanał Giżycki (Łuczański) w Giżycku

  7. Piękna Góra i piracka flota czarterowa – Piękna Góra to osada turystyczna bezpośrednio granicząca z zachodnią częścią Giżycka, położona pomiędzy jeziorami Kisajno i Tajty, które połączone są ze sobą Kanałem Piękna Góra. Kanał Piękna Góra wraz z Kanałem Niegocińskim są chętnie używaną, alternatywną dla kanału Łuczańskiego, drogą wodną łączącą jeziora Niegocin i Kisajno. Nad Kanałem Piękna Góra położona jest przystań czarterowa Piraci.com.pl.

Źródło: wikipedia.org