Wyremontowana giżycka wieża ciśnień to jedna z głównych atrakcji turystycznych miasta. Z wieży podziwiać można panoramę Giżycka i okolic, a także wstąpić na kawę i ciastko.

Wieża ciśnień w Giżycku (nazywana również wieżą wodną) jest budowlą zbudowaną w 1900 roku. Znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Wodociągowej. Zbudowana jest w stylu neogotyckim, w całości z czerwonej cegły z charakterystycznymi sklepieniami wokół swojej korony. Zaprojektowany przez inżyniera Otto Intzego wyrównawczy zbiornik wodny znajdujący się w kopule giżyckiej wieży ciśnień o wysokości niemal 4 metrów i dwukrotnie większej szerokości mieścił około 200 metrów sześc. wody.  

Wieża jeszcze w latach 90-tych służyła mieszkańcom Giżycka rozprowadzając wodę do mieszkań miasta. Od chwili przebudowy miejskich wodociągów wieża przestała być użyteczna dla miasta. Została zakupiona przez lokalnego biznesmena Henryka Górnego. Obecnie, przebudowana, wieża jest jedną z atrakcji turystycznych Giżycka.

Wieża o wysokości 25 metrów pozwala z punktu widokowego umieszczonego w kopule na obserwację panoramy miasta z wysokości 162 metrów n.p.m.. We wnętrzu wieży znajduje się także lokalne muzeum, a także tętniąca życiem przez cały sezon turystyczny kawiarnia. Co ważne, na górę wieży nie trzeba wchodzić na własnych nogach, dojedziemy tam windą.

Bilety wstępu na Wieżę Ciśnień w Giżycku wynoszą:
6 zł – mieszkańcy Giżycka i powiatu giżyckiego za okazaniem dowodu osobistego
12 zł – osoba dorosła
6 zł- uczniowie i studenci za okazaniem legitymacji
4 zł- grupy uczniów z opiekunem, od osoby
11 zł- wycieczki dorosłych (pow. 10 osób), od osoby

*(istnieje możliwość wejścia z małym pupilkiem)

GODZINY OTWARCIA:
maj 10.00 – 18.00
czerwiec 10.00 – 20.00
lipiec – sierpień 10.00 – 22.00
wrzesień 10.00 – 18.00

9 zł (grupowy – od 10 osób), 5 zł (mieszkańcy powiatu Giżyckiego), 5 zł (uczniowie i studenci).

 

Źródła: gizycko.pl  |  www.wieza-gizycko.pl