Giżycko to największe miasto, a Śniardwy są największym jeziorem. Zobacz naszą listę 5 NAJ Wielkich Jezior Mazurskich.

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to ciągnący się od Węgorzewa na północy po okolice Pisza na południu region o powierzchni ponad 1700 kilometrów kwadratowych, z czego blisko 1/4 stanowią jeziora. Poniżej przedstawiamy naszą listę 5 NAJ… Wielkich Jezior Mazurskich, czyli 5 wybranych faktów dotyczących tej części Mazur!

1. Największe miasto

Giżycko, które jest największą miejscowością na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, jest często nazywane stolicą Mazur lub stolicą żeglarstwa. W Giżycku obecnie mieszka blisko 30 tysięcy osób, a w mieście, które jest stolicą powiatu giżyckiego oraz jednym z najważniejszych ośrodków administracyjnych na Mazurach znajduje się wiele atrakcji turystycznych, a także silnie rozwinięta infrastruktura turystyczna (zwłaszcza związana z żeglarstwem).

2. Największy port

Największym portem na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich jest nowoczesny giżycki port Ekomarina Giżycko. Port może jednocześnie przyjąć prawie 150 jachtów. Na terenie portu znajduje się nowoczesna infrastruktura techniczna, sanitarna i gastronomiczna, a także parking na 150 samochodów. Ekomarina Giżycko jest w sezonie letnim jednym z głównych centrów turystyki w mieście, z szeregiem imprez wakacyjnych. Więcej o Ekomarinie Giżycko czytaj [tutaj]

3. Największe jezioro

Największym jeziorem na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich jest jezioro Śniardwy (jednocześnie Śniardwy to największe jezioro w Polsce). Jezioro Śniardwy zajmuje powierzchnię 113,8 km kw.i jest o ponad 8 km kwadratowych większe niż Mamry, drugie na liście największych jezior.

4. Najdłuższy kanał

Najdłuższym kanałem na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich jest kanał Jegliński. Kanał Jegliński ma w sumie długość ponad 5 kilometrów (dokładnie 5250 metrów). Kanał Jegliński zbudowany w latach 1845 – 1849 z inicjatywy króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV łączy ze sobą jeziora Roś i Seksty. Nazwa kanału pochodzi od miejscowości Jeglin, obok którego przebiega,

5. Największa atrakcja turystyczna

Na terenach Mazur znajduje się wiele atrakcji turystycznych, żeby wymienić choćby Wilczy Szaniec w Gierłoży czy kanał Łuczański w Giżycku z unikalnym mostem obrotowym. Za największą atrakcję turystyczną na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich uznaliśmy jednak Twierdzę Boyen w Giżycku, wyjątkową fortyfikację z XIX wieku znajdującą się w przesmyku pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Giżycka Twierdza Boyen na niedawnym Kongresie Turystyki Polskiej w Świdnicy została uznana za „Turystyczny Produkt Roku 2016”.

 

Źródło: wikipedia.org

 

Czytaj również:

7 największych atrakcji turystycznych w Giżycku [link]

Twierdza Boyen w Giżycku „Turystycznym Produktem Roku 2016” [link]

Mazury – 5 mniej znanych faktów na temat Mazur [link]