„Polska 100” to żeglarski projekt Polskiej Fundacji Narodowej, który promować ma nasz kraj na świecie. Realizacja projektu rozpocznie się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli w roku 2018, a zakończenie przewidziane jest na rok 2020 – setną rocznicę „zaślubin Polski z morzem”.

„Polska 100” to projekt, który ma promować Polskę na świecie poprzez żeglarstwo jachtowe. W ramach projektu w połowie przyszłego roku ze Szczecina w długi rejs wyruszy jacht oceaniczny pod polską banderą oraz z polską załogą, na czele której stanąć ma Mateusz Kusznierewicz. Załoga ma przepłynąć ma niemal cały świat, dotrzeć do wszystkich pięciu kontynentów i przez trzy oceany oraz wszystkie morza przepłynąć w sumie około 40 tys. mil morskich zawijając po drodze do 100 portów na całym świecie. Załoga „Polska 100” wystartować ma także we wszystkich najważniejszych i najbardziej prestiżowych światowych regatach, między innymi, w regatach Fastnet, Middle Sea, Giraglia, Newport-Bermuda i Sydney-Hobart. Polska załoga ma wyruszyć w rejs w przyszłym roku, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, do kraju wrócić ma w roku 2020, w setną rocznicę „zaślubin Polski z morzem”.

Szczegóły przedsięwzięcia nie są jeszcze znane, nie wiemy jaki będzie całkowity koszt projektu, który ma być zrealizowany ze środków Polskiej Fundacji Narodowej. Nie znamy dokładnego planu rejsu, nie wiemy na jakim jachcie popłyną żeglarze oraz nie znamy żadnych – poza Mateuszem Kusznierewiczem – nazwisk pozostałych członków załogi. Wiemy jedynie, że w planach jest stworzenie załogi w połowie z doświadczonych i znanych polskich żeglarzy, a w połowie z młodych i perspektywicznych adeptów żeglarstwa oceanicznego.

Projekt „Polska 100” będzie realizowany przez Polską Fundację Narodową. Partnerem merytorycznym jest Polski Związek Żeglarski. W projekt zaangażowane będą także takie instytucje publiczne jak Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Sportu i Turystki, Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

 


Źródło: zagle.se.pl | wirtualnemedia.pl